Current Lesson
Course Content
Course Content

Czym jest mantra?

Mantra to formuła, werset lub sylaba, która jest elementem praktyki duchowej. Jej powtarzanie ma pomóc w opanowaniu umysłu, zaktywizowaniu określonej energii, uspokojeniu, oczyszczeniu go z chaosu. 🧘‍♀️

Mantry są nierozerwalnie związane z kundalini jogą. Śpiewamy je po to, aby stymulować energię w ciele i nasz system nerwowy. W trakcie wypowiadania słów mantry dotykamy językiem podniebienia i pobudzamy zakończenia nerwowe oraz końców meridian – kanałów energetycznych. Dlatego jedne mantry potęgują spokój, inne energetyzują, a jeszcze inne wzmacniają miłość do świata – wszystko zależy od tego, jakie meridiany będziemy stymulować. Dlatego też mantry śpiewamy w ich oryginalnym brzmieniu. W kundalini jodze zapisane są one w języku Gurmukhi, a w innych praktykach – w Sanskrycie.


A tak o mantrach mówił sam Yogi Bhajan:

„Tak się składa, że te mantry są po prostu właściwymi mantrami. To nie dlatego, że pochodzą one z tradycji Sikhów. (…) Nie musi to być jedynie coś śpiewane w języku Gurmukhi. Czerpię właściwe mantry skąd tylko mogę. Są całe tony mantr – ja używam jedynie tych, o których wiem, że są bardzo podstawowe i że działają”.

“Mantry nie są małymi rzeczami, mantry mają moc. Są to wibracje umysłu w relacji z Kosmosem. Nauka o mantrze opiera się na wiedzy, że dźwięk jest formą energii o strukturze, mocy i określonym przewidywalnym wpływie na czakry i ludzką psychikę. ” 

   – Yogi Bhajan


Mantra nie potrzebuje naszego jej zrozumienia – ona i tak będzie działać. Ważne jest, abyśmy wiedzieli, po co ją śpiewany, w jakiej intencji i to wystarczy. 

Mantra jest wibracją, dlatego śpiewamy ją w oryginalnym brzmieniu, aby pobudzać właściwe meridiany oraz przywołać konkretną energię o określonej wibracji.

Jeśli na początku Twojej przygody z mantami trudno Ci jest zacząć śpiewać, bo np. nie akceptujesz swojego głosu w dziwnie brzmiącym języku lub trudno Ci śpiewać coś, czego nie rozumiesz, to zwyczajnie daj się ponieść wibracjom tej mantry i słuchaj jej z otwartym sercem i umysłem. Gotowość do śpiewu przyjdzie z czasem, wraz z praktyką kundalini jogi i pracą z czakrą gardła.

0 comments

There are no comments yet. Be the first one to leave a comment!

Leave a comment